XL SPECIALIZED XL110HDG
Spausdinti
INFORMACIJA
Prekių grupė
Žemo iškrovimo puspriekabės
Gamintojas / modelis
XL SPECIALIZED XL110HDG
Registracijos metai
2026
Technikos darbo vieta
Miami, Florida
Šalis
Jungtinės Valstijos
Mascus ID
A2D724DC
KAINOS
Pasirinkite valiutą
Kaina
Neįskaičiuotas grąžintinas PVM
IŠSAMESNĖ INFORMACIJA
Vidinis prekės Nr.
TXL110LPFTL
Kita informacija
Description: 2026 XL Specialized Low-Profile HDG: 18-inch Deck Height **FET not Included** Delivery charges may apply Locations In FL & GA CAPACITY - 110,000 lb in 12' GOOSENECK - 13' low-profile neck with relief cut-out - 5 position variable ride height - 51" 5th wheel height - 110" & 84" swing clearance - 16" & 42" king pin setting - Hydraulics run off of wet kit - Air operated lock w/ manual safety latch - Brackets for power unit - Work light MAIN DECK - 26' long - T-1 flange, 80k web - (4) 12" fully cambered i-beams - 18" loaded deck height - 6" ground clearance - 8" & 4" stubbed jr. I-beams on 12" alt. Centers - 31" front flip ramps - (7) bent d-rings per side - 1 3/8" apitong raised decking - open center - Toolbox in front - (4) flat-d-rings in toolbox - (13) chain drops per side - Swing out outriggers on 24" centers - Heavy duty flatback outriggers at front - Bucket well at rear, plate on bottom - (4) flat d-rings in bucket well - (2) flag holders - Front ramp upper flange reinforcement REAR BRIDGE - 14' long - Rear transition with 32 deg slope - 41" loaded deck height - Open boom trough - Open wheels with bolsters dropped 4" - (2) flat d-rings on main beams at rear - (2) chain drops on each bolster - (2) flag holders - (2) stake pockets in tail channel for wide load sign - Frame reinforcement for booster OVERALL LENGTH & WIDTH - Overall length: 53' - Overall width: 102" SUSPENSION - 25,000 lb air ride - Raise and lower valve - Manual ride height control AXLES - (3) 25,000 lb nominal - 54 1/2" axle spacing - Air lift on 3rd axle - Hub pilot, outboard drums - 16 1/2" x 7" brakes - Auto slack adjusters - Limit chains on all axles - Spring brakes on 1 axle - Abs not required WHEELS & TIRES - 8.25 x 22.5 steel rims - 275/ 70r/ 22.5 h rated tires LIGHTING - D.O.T approved 12v sealed harness - Rubber mounted led lights - (1) mid-turn signal per side - (2) clearance lights per side - 7 pole electrical socket - 2 tail light package with aluminum cover THE NATIONWIDE HAUL EDGE - We finance All Equipment! Even if you didn't buy from us! - Free Trucking Insurance Quote & Policy review for all Customers - DOT for Life - All equipment we sell gets a free DOT Inspection for lifetime - Extended Warranty options on All Equipment - GAP Insurance & Roadside Assistance is Available - We accept all Trade proposals and pay top dollar! - Free TCS Fuel Card (Save an average of 42 cents Per Gallon)